GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ (GKS)

Geçiş kontrol sistemlerinde amaç, firma bünyesine ve/veya firma içindeki istenilen bölümlere, istenmeyen kişilerin geçişini kontrol altına almaktır.
Bu işlem için, firmanın dış kapısı kontrol altına alınacaksa turnike, firma içerisindeki kapılar kontrol altına alınacaksa kapılara takılacak olan kartlı veya parmak izli okuyucular ile elektromekanik kilitler kullanılabilir.

Geçiş kontrol işlemi, kişilerin kartları veya parmak izleri kullanılarak, hangi kapılardan, hangi günlerde ve hangi saatlerde geçiş yapabilecekleri önceden tanımlanarak yapılır. Dinamik olarak değişen tarzda kontrol isteniyorsa, sistemin bir bilgisayar bağlantısına ihtiyacı olacaktır.

Geçiş kontrol sisteminde kullanılan proximity kart tanımlamaları, bağlantılı bir bilgisayar aracılığıyla yapılabileceği gibi bir bilgisayara gerek duyulmadan master kartlar yardımıyla doğrudan kart okuyucu üzerinden de yapılabilir. İstendiğinde, geçiş yapan kişilerin bilgilerini üzerinde tutabilir ve istenilen bir zamanda bir bilgisayar yardımıyla bu bilgiler bilgisayar ortamına aktarılarak raporlanabilir.

Geçiş kontrol sistemi yalnız turnike ve kapıları değil aynı zamanda otopark ve bariyer sistemini de kontrol edebilir, durum bilgisini anında sisteme aktarabilir veya daha sonra sisteme aktarmak üzere depolayabilir.